Volím Zemana

Sobota, Leden 19, 2013

Volba prezidenta hýbe celou společností, která je poslední dobou velmi rozpolcena a preference vycházejí tak půl na půl. K volbě hlavy státu se vyjadřuje téměř každý a já zkrátka taky musím. V poslední době jsem toho hodně přečetl o jednotlivých kandidátech, nikdy dřív jsem se o politiku tak moc nezajímal. Díval jsem se občas na OVM nebo si něco přečetl na internetu ale byl jsem jen v pozici konzumenta. Teď jsem si začal aktivně zjišťovat informace o jednotlivých kandidátech abych se rozhodl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Proč tolik lidí volí Karla Schwarzenberga?

Toto je jedna z otázek, která mi vrtá hlavou čím dál tím častěji. Jak si získal na svou stranu tolik umělců? Jak si získal na svou stranu tolik studentů? Jaktože během jednoho týdne vystřelili jeho preference, tak že se dostal do druhého kola?

Opravdu se bojím toho že celým vzestupem Karla Schwarzenberga stojí jen opravdu dobře postavená PR kampaň. Studenty, kteří se o politiku běžně nezajímají je velmi snadné zmanipulovat a s kukučem a přirozeností jakou má K.S. to asi není ani moc těžké. Jeho chování a vyjadřování působí velmi upřímně a lidsky a to asi hodně lidí táhne. Ne nadarmo se říká že nejlépe lze ovlivnit lidi, kteří si nepřipustí, že jsou ovlivnitelní.

Umělcům se moc nedivím. Oproti zbytku politické reprezentace působí Karel Schwarzenberg jako bohém, který si dělá co chce. Daří se mu držet si odstup od zbytku své strany a jeho image je kontrastem celé dnešní politiky. Už jsem psal v jedné diskusi, že na mě K.S. působí jako usměvavý strejda od vedle co tropí stařecké hlouposti. Je to milé, je to zábavné ale že bych to označil jako prezentace hodná prezidenta se říct nedá.

Ale všechno co jsem zde napsal jsou jen teorie. Pokud někdo ze čtenářů volí Karla Schwarzenberga, tak bych rád slyšel jeho argumenty proč to dělá.

Proč nebudu volit Schwarzenberga?

I přesto, že se Schwarzenbergovi daří držet si odstup od politické reprezentace, tak je třeba nezapomínat na to, že je představitelem této vlády a na jejich krocích se podílel a mnohé z nich schvaloval. Dokonce se s nim na mnohých myšlenkách shodnu. Dokonce podle ankety na idnes mi vyšlo, že je to u mě 50% na 50% :-) . Je to pro mě ale absolutně nečitelná osoba. Možná, že jsem trochu paranoidní ale mám určitou obavu o to, že se K.S. bude snažit lézt zahraničí do zadku. Po nedávném výroku o Sudetech, radaru v Brdech, uznání Kosova, organizaci Bilderberg a dalších věcech se bojím že jako prezident bude s trochou nadsázky, usilovat o to, abychom byli pod nadvládou jiných.

Další věc, která mi vadí je jak moc je Schwarzenberg tlačen médii horem i spodem. Taková masáž už tady dlouho nebyla. Lidé kteří se v této Branži pohybují mi jistě dají za pravdu, že reklama hýbe trhem a to i tím s prezidenty. Nevím jestli redakce tolika novin najednou zjistili jak se jim K.S. líbí nebo jestli je to placená propagace nebo je to dokonce pokyn z německa, které vlastní drtivou většinu našich novin. Podstatné je to, že tato kampaň s lidmi manipuluje a mnozí si to ani neuvědomují.

Poslední věc, která se ve mě probudila je jakási národní hrdost. Třebaže je Schwarzenberg Čech ale většinu života ztrávil v zahraničí, má německé předky, kteří nás vždy chtěli ovládnout a neumí ani pořádně česky. Třebaže to nejsou validní argumenty, tak i toto jsou důvody proč jej volit nebudu.

Proč budu volit Miloše Zemana?

Jedním z důvodů, který u mě poslední dobou získává na čím dál tím větší důležitosti je, že na hradě zkrátka nechci Karla Schwarzenberga :-) .

Velká část lidí vyčítá Zemanovi opoziční smlouvu za jeho vlády. To je asi největší argument pro to Miloše Zemana nevolit. Já se na opoziční smlouvu dívám trochu jinak. Když pominu její důsledky, tak opoziční smlouva byla v té době nutností k sestavení vlády. Premiér neměl dost křesel k tomu aby sestavil koalici a menšinová vláda by bez smlouvy podobného typu nevydržela ani den. Sepsání této smlouvy tedy skutečně přineslo stabilitu této zemi. Teď se ale pojďme bavit o těch důsledcích.

Byly podniknuty kroky, díky kterým se dostali policejní složky pod kontrolu vlády a ta si mohla dělat téměř co chtěla. Někde jsem četl názor, že podepsáním této smlouvy se stalo to, že sociální demokracie mohla v klidu vládnout výměnou za to, že se ODS zmocnila policejního aparátu. Nechci říkat, jestli to tak bylo nebylo ale je to jedna  variant, která není úplně nesmyslná.

Díky tomu, že si ČSSD mohla vládnout jak chtěla, tak také v čele se Zemanem dokázali nasměrovat Českou republiku k lepším zítřkům, přinesli do země investice a nastavili trend růstu. A za toto bychom měli být vděční. Ať už byla opoziční smlouva jakákoli,   politika je vždy věcí kompromisu a pokud chcete prosadit velké věci, tak se nemůžete nikdy zavděčit všem. Myslím si, že i přes všechna negativa naší zemi vláda Miloše Zemana prospěla.

Vlastnosti Miloše Zemana

Miloš Zeman má s politikou dlouholeté zkušennosti a má přehled. Mnohým lidem se nelíbí jeho útočný styl politiky. Pro post prezidenta je to však veliká přednost. Slibuji si od toho, že nebude jen sedět v koutě a že bude tlačit důležitá témata do médií a před zraky lidí. Líbí se mi jeho názor, že bude často navštěvovat poslaneckou sněmovnu a diskutovat o aktuálních tématech. A také se mi líbí jeho názor že veto zákone, který prezident předtím vůbec nediskutoval je jen ukázka vzdoru a fráze.

Prezident jako takový nemá téměř žádnou moc k prosazení jakýchkoli zájmů. Především ale v naší zemi dokáže formovat názor společnosti a dokáže mnohá témata usměrnit mediální mocí. Pro toto se daleko více hodí Miloš Zeman, který je kontroverzní, budí rozruch a jde si za svým daleko lepší než Karel Schwarzenberg, člověk, který se snaží být za dobře nejlépe se všemi a raději se do ničeho moc nemíchá dokud k tomu není dotlačen.

Co se mi nelíbí

Co považuju za velice krátkozraké jak jediným vážným argumentem proti Miloši Zemanovi je jeho účast ve vládě za opoziční smlouvy. Naproti tomu stojí Karel Schwarzenberg, který je v současné vládě, která je také velmi nepopulární a přesto jej média vnímají jakoby stál mimo politickou stranu. Proč není stejně brána i pozice Miloše Zemana nezávisle na jeho účasti ve vládě?

To že se K.S. distancuje od své účasti ve vládě také považuju za alibismus. Má pravdu v tom když říká že on jako jediný člověk nic nezmůže. To je však pravda jen na půl. Jako jeden hlas ve sněmovně skutečně mnoho nezmůže ale s tím jakou má mediální moc by mohl mnohá témata dostat na veřejnost a k dalším diskusím. Jenže to on nedělá. Co pak bude dělat jako prezident když toto bude jediná moc, kterou bude mít pro ovlivnění veřejného života?

Zkrátka jednoduše budu volit Zemana

Možná jsem se rozepsal až moc. Rozhodně jsem zde nenapsal všechny argumenty proč jsem se rozhodl volit Zemana a některé věci by mi zabrali asi opravdu hodně času. I přes všechna negativa vůči Zemanovi. Prezidentský kandidát by měl být aktivní, diskutovat o tom co se děje, být i částečně oponentem vůči vládě a měl by poukazovat na špatné zákony, které k němu přijdou. Velice se bojím toho, že Karel Schwarzenberg, po té jakou s ním máme zkušennost z poslanecké sněmovny, toho nebude schopen.

Proto volím Miloše Zemana

9 Comments

 1. Lukáš napsal:

  Jediný důvod proč volím Karla je ten, že 5 let nevydrží

  1. No, teď bych se spíš bál o Miloše!:D

 2. Petr napsal:

  „Když pominu důsledky…“ Takže zde říkáte, jak byla oposmlouva důležitá a důsledky shrnete v jednom odstavci. Pokud zvolím extrémní připrovnání, tak mi to přijde stejné, jako říkat „komunismus nebyl špatný… až na ty stovky pronásledovaných a odsouzených nám bylo všem fajn a měli jsme se dobře“ a důsledky jako byla absolutní zaostalost za zbytkem světa nechme stranou :) Nechci vás nijak napadat, to prosím opravdu tak neberte. Jen mi nepřijde správné přehlížet důsledky něčeho tak důležitého. Kvůli oposmlouvě byli do podniků se státní účastí dosazeni kamarádi a známí, kteří ve výsledku tuhle zemi postupně vytunelovali a rozkradli. Viz. M. uhelná, ČSA a spousta dalších.

  Co mě opravdu vadí na MZ je to buranství. Skvěle to shrnul JXD (ač jinak ho považuji za divné individuum) – http://www.reflex.cz/clanek/jine-volba-prezidenta-2013/49215/jiri-x-dolezal-prezidentsky-duel-schwarzenberg-zeman-je-valkou-trid-kultur-a-tradic.html

  To je to, čeho se opravdu bojím a sice toho, že naším prezidentem bude tento buran, rádoby vtipálek, který v každé odpovědi neustále napadá ostatní. A tim MZ nechci urážet, ale opravdu to na mě takhle působí.

 3. jirka napsal:

  Pěkný rozbor pod to bych se mohl podepsat :-)

 4. majlan napsal:

  Pěkné shrnutí, ta mediální masáž je fakt šílená. Ostatně o tom píšu i u mne na webu. Stejně tak souhlasím s tím, že za ty preference může ta kampaň, která, byť s ní můžeme nesouhlasit, se povedla a hodně mladých lidí za tím jde. Je docela sranda sledovat často i ty, kteří ještě nemají 18, jak bojují za toho či onoho kandidáta a přitom vlastně nic neví. :-D

 5. Počasí napsal:

  Komu může vadit buranství Zemana? Vždyť jsme v podstatě národ buranů, takže nás pan Zeman vlastně věrně reprezentuje. :)

 6. Lukáš Knotek napsal:

  Já zase volím Karla – protože nechci na hradě Zemana. :-) Každopádně ještě před volbou doporučuji přečíst Taberyho knížku Vládneme nerušit. Tam je tohle temné období shrnuto ještě o něco podrobněji a je to docela výživné čtení…

 7. Aloe vera napsal:

  Zeman na hrad! :)

 8. jirin napsal:

  Trosku s krizkem po funusu, ale ta argumentace proti KS je celkem usmevna.

  Vyrok o Sudetech nebyl o tolik jiny, nez pronesl Zeman v narodnim shromazdeni… Ze chce zemi pod nadvladou, to tak hrozi mozna o EU, u Zemana je to ovsem stejne, tam si nemaji moc vycitat. Ze je tlacen medii, jsou media pravicovejsi, levicovejsi, v tom bych problem nevidel, na zapade je normalni, ze media reknou doslova, koho volit. Ale je pravda, ze ke konci bylo dost prekarlovano:) No a argument, ze nezil v CR a neumi cesky, to je argument asi nejhorsi co jde… Pokud komunisti vyzenou rodinu a je mi 11 let, tak opravdu nemohu za to, ze ziju v zahranici a pokud by se vratil v dospelosti za komancu, tak to by udelal asi jen idiot. Bilderberg – to radeji ani nekomentuji tyhle konspiratory, co zatim vidi vsechno, je to evidentne moc silna skupina, kdyz neni schopna dosadit svyho cloveka na hrad v pidizemicce jako je CR:-)

  Ale at odpovim i proc jsem ho volil, i kdyz je to uz asi jedno, tak treba za jeho pomoc disentu, predsedal mezinarodnimu helsinskemu vyboru pro lidska prava, evidentne se nepotrebuje uz obohacovat nijak, ve svete ma dobre jmeno a je „slusny“ :-)

  Hlavne taky Zemana jsem tam nechtel, byl spolu s Fischerem (a pozdeji i Franzem, ktery vypadal jak omyl, ktery se v politice nechyta) nejhorsi mozna volba. Obrhoublost, buranstvi, lzi a nepravdy – to byly hlavni duvody. Pak samozrejme i veci ohledne oposmlouvy (on je rozdil mit velkou koalici a udelat si opozicni smlouvu) a doby jeho vladnuti (olovo, slonkova, srba apod) a taky pofiderni lidi kolem neho co se motaji…

Napsat komentář