Rekapitulace roku 2012

Úterý, Leden 15, 2013

Každý si rád zrekapituluje to co předešlý rok udělal a ani já nejsem výjimkou. Už jsem tak udělal na svém blogu inwebstor bronzi, kde jsem to pojal ryze v duchu výdělků a peněz. Tento blog je přece jenom trochu víc osobnější, takže to vezmu i osobně.

Musím říct, že pro mně byl rok 2012 rokem poměrně velkých změn. Snad ta největší je ta, že jsem začal vydělávat poměrně hodně peněz ale k tomu se dostaneme postupně.

Vzpomínám si jak jsem ze začátku roku byl ještě plný dojmů z webu od prvního inwebstora a z několika jeho článků a reportů. To on byl ten, kdo mě inspiroval k práci na svém pasivním příjmu. Zkrátka jsem věděl, že musím něco začít dělat. V té době jsem měl své poslední zkouškové v navazujícím studiu a snad jsem psal i diplomku. Další semestr už byl velice odpočinkový a já jsem se vrhl do vytváření webů ne pro jiné lidi ale pro sebe za účelem zisku.

Začal jsem také psát svůj blog o tom jak se vše vyvíjí.

Bude ze mě Brňák?

V té době jsem měl vizi že se odstěhuju do většího města a najdu si po škole práci v IT. To město mělo být Brno. Podíval jsem se na nějaké nabídky práce a oslovili mě 3. Pozice Javascript programátora v Seznamu, taková holka pro všechno ve webnode a ještě jedna malá IT firmička, jejíž jméno jsem už zapomněl. Celkem jsem byl v Brně 3x na otočku a nemůžu říct, že by mě to bavilo.

No nebudu zdržovat. Pro mě byl ideál pracovat v Seznamu, kde mě po třetím kole nakonec nepřijali. Ani neřekli konkrétně proč jen že nesplňuji jejich požadavky. V té době mě to mrzelo nebudu říkat že ne. Ale bylo to spíš tím, že jsem byl nadšený z toho že bych dělal v nějaké firmě, která má fakt jméno. Během toho kolečka pohovorů jak v seznamu tak v jiných firmách jsem si ale uvědomil jednu věc a ta se mě drží doteď.

Nechci pracovat ve firmě jako dělník, jako kolečko v hodinách, součástka v systému. A to nejlépe tak, že je nahraditelná za jinou. Přesně to ale všechny tyto firmy hledají. Programátor je dneska už jen dělník. Dobře placený ale pouhý dělník. (S touto myšlenkou jsem se setkal ve svém životě již dříve ale tehdy jsem jí asi nebyl dostatečně otevřen a nepřijal jsem jí.) Takže dalším firmám jsem se už neozval já. A má práce v Brně vzala za své.

Já jsem ale člověk, který se snaží mít vždy nějaký svůj plán B a třeba i C. Takže v té době jsem měl už dávno podanou přihlášku na prezenční doktorské studium. Hlavně proto, že jako živnostník bych si po ukončení studia musel najednou platit sociální a zdravotní a v té době jsem ještě neměl takové příjmy a i kdyby, tak je to zkrátka škoda peněz :-) .

A co bude dál?

Dál jsem se věnoval budování pasivního příjmu a mezitím jsem zdárně zakončil studium s titulem ing. Předtím jsem zažil asi nejhnusnějších 9 dní v životě, během kterých jsem se naučil na státnice. Učil jsem se tak 15 hodin denně s přestávkami na jídlo. Na konci jsem lehce ztrácel ponětí o čase a měl jsem tolik informací v hlavě, že jsem ztrácel kontext kdy a kde jsem se co doslechl.

Po té jsem se rozhodl že  je třeba zkusit nové činnosti, a tak jsem šel dělat do O2, obchoďáka D2D a taky jsem o tom tady napsal. Zabil jsem tím víceméně celé prázdniny ale načerpal jsem nové životní zkušennosti a potkal se se zajímavými lidmi. Bylo to spíš hodně inspirující než že bych tam vydělával nějaké peníze. V té době tento blog stagnoval. Už byl asi po třetím restartu ale vždy jsem nějak ztratil motivaci psát nové články. Také jsem stále dělal na svých pasivních příjmech a tak nějak jsem se protloukl do dalšího semestru na vysoké škole tentokrát v doktorském studiu.

Najednou jsem já v pozici toho kdo má něco naučit a upřímně řečeno mě to baví. Taky musím neskromně říct, že mi to snad i jde :-) .

V té době nastal taky zásadní zlom v mých pasivních příjmech. Mé zisky se zvýšili na hodnotu průměrné mzdy v ČR a to nebyl ještě konec. Najednou můj blog získal na popularitě a zvyšovala se návštěvnost. Je zajímavé jak si někdy lidé myslí, že všechno přišlo najednou a zničehonic a už si neuvědomují tu předchozí cestu. S mým dalším růstem popularita blogu stále rostla a začal jsem inspirovat několik lidí, kteří se rozhodli jít mou cestou.

Ke konci roku jsem taky potkal svou současnou přítelkyni, se kterou mám pocit, že se známe snad roky. Máme na spoustu věcí podobné názory a tak nějak to prostě pasuje :-) . Silvestra jsme slavili s jejími přáteli a bylo to krásné završení tohoto roku.

Takže ve zkratce

 1. Začal jsem budovat svůj pasivní příjem
 2. Nevzali mě v Seznamu
 3. Uvědomil jsem si že práce řadového programátora (dělníka) není nic pro mě, takže mě to ani nemrzelo.
 4. Získal jsem titul Ing
 5. Nabyl inspirativní zkušennosti a potkal zajímavé lidi v O2
 6. Pokračuju v doktorském studiu
 7. Stal jsem se docela známým v určité komunitě lidí
 8. Hodně lidí jsem inspiroval
 9. Potkal jsem svou přítelkyni

Takže tento rok hodnotím jako velice pozitivní.

Jak málo na začátku stačí aby se člověku změnil život. … Ale to si necháme na jindy :-)

2 Comments

 1. ronaldo napsal:

  na začiatku článku máš preklep nie rok 2013 ale rok rok 2012, inač pekné zhrnutie tvojho života v r. 2012 :)

  1. Bronzi napsal:

   Díky, hned jsem to změnil :-)

Napsat komentář