Můj webový FileManager

Pondělí, Září 19, 2011
FileManager

FileManager

Minulý týden jsem psal o svém webovém správci souborů. S tím, že ke konci týdne vytvořím jeho webovou prezentaci. Bohužel nezbyl mi na to čas. Prozatím jsem jej nahrál na adresu http://testy.bronzi.cz/filemanager/ aby jej bylo možné veřejně testovat. Zatím uveřejním nějaké info pouze zde.

Základní informace si můžete přečíst v předchozím článku.

Prakticky veškerá funkčnost, kterou jsem zamýšlel je už dokončená, jen ještě potřebuju doplnit pár obrázků a ikonek dalších typů souborů. Možná si později budu ještě hrát s designem, ale pro mé účely plně postačuje ten stávající.

Na serveru jsou povoleny pouze soubory jpg, png, gif, txt a zip. Jakékoli jiné není možné uploadovat a není ani možné změnit koncovku souboru na typ, který není povolen.

Jak fungují jednotlivé funkce?

Rozhraní jsem se snažil navrhnout tak aby bylo zcela intuitivní a funkcemi připomínalo běžný průzkumník ve windows. Akce, které jsou v levém panelu, snad není nutné nijak komentovat. Stačí v přehledu souborů vybrat položky, nad kterými se má akce provést a kliknout na vybrané tlačítko. Snad jen zmíním pár informací.

  1. Nová složka se vždy vytvoří na aktuálně zobrazeném adresáři.
  2. Před akcí vložit musí následovat akce kopírovat nebo vyjmout.
  3. Soubory ze schránky se vloží vždy do aktuálně zobrazeného adresáře.
  4. Akce kopírovat a vyjmout funguje stejně jako ve windows.
  5. Přejmenovat lze vždy jen jeden soubor najednou.

Pod levým menu se dále nachází možnost náhledu. Pokud volba není zaškrtnuta, zobrazují se jen demonstrační obrázky. Pokud ji zaškrtnete a vyberete obrázek, pak se zobrazí jeho miniatura.

V horním panelu se nachází odkaz pro upload souborů, adresa aktuálního adresáře a vyhledávací políčko. Kliknutím na jednotlivé části adresy se vždy provede otevření daného adresáře. Adresa adresáře se také zobrazuje v adresním řádku za znakem # jako hash. Pokud zde napíšete existující adresu, provede se její otevření. Díky tomu je ve FileManageru možné kopírovat adresy jednotlivých adresářů nebo je ukládat do záložek.

Poslední viditelnou částí je vyhledávací tlačítko, které se nachází vpravo nahoře. Po zapsání výrazu a stisknutí tlačítka hledat proběhne v aktuálně otevřeném adresáři a jeho podadresářích vyhledávání souborů. To funguje na jednoduchém principu: Pokud název souboru nebo složky obsahuje výraz ve vyhledávání, pak bude zobrazen, pokud jej neobsahuje pak ne.

Skryté funkce

Vybrání více souborů tažením: Zmáčknete-li levé tlačítko myši na neoznačeném souboru a táhnete myší dolů/nahoru, pak dojde k označení všech souborů nahoru/dolů od zakliknutého souboru.

Vybrání více souborů klávesovou zkratkou: Jeden soubor se vybere jedním kliknutím, pokud kliknete na jiný soubor, označí se on a tak dále. Pokud ale budete držet CTRL, pak se další soubor přidá do výběru spolu s předchozím. Pokud zmáčknete CTRL+SHIFT, a kliknete na další soubor, pak se označí všechny soubory na cestě od prvního označeného souboru po právě kliknutý.

Přesouvání a kopírování souborů tažením: Máte-li označené soubory a kliknete na kterýkoli z označených souborů levým tlačítkem myši, pak můžete vybrané soubory tažením přesunout do libovolné složky. Pokud zároveň zmáčknete CTRL, pak budou sobory do složky zkopírovány.

Akce na souboru dvojklikem: Kliknete-li dvojklikem na libovolný soubor, zobrazí se jednoduché menu co je možné se souborem provést. Zatím jsou dostupné pouze volby Otevřít a Stáhnout případně rozbalit zip. Do budoucna plánuju přidat ještě volbu editovat.

Rozbalení ZIPu do složky nebo do aktuálního umístění: Volba „rozbalit sem“ rozbalí soubory v archívu přímo do adresáře, kde se nachází, zatímco volba „rozbalit do složky“ napřed vytvoří nový adresář v aktuálním umístění, který se jmenuje stejně jako daný ZIP a jeho obsah rozbalí až do něj.

Závěrem

Správce souborů jsem vytvářel pro své účely a pro využití v mých projektech. Byl bych ale rád, kdyby se na testování dema podílelo co nejvíce lidí a abych se dozvěděl Vaše postřehy. Později mám v plánu uvolnit FileManager buď jako opensource nebo jako něco jiného. Napište proto co byste v něm rádi viděli.

 

Napsat komentář