Můj blogovací systém

Čtvrtek, Březen 1, 2012

Tento týden jsem psal článek o tom, že mi WordPress jako redakční systém příliš nevyhovuje. Těch důvodů je několik a zájemce odkážu na původní článek zde. Už uběhlo pár dní a já se zítra chystám tento systém reálně nasadit. Sice ještě není vše úplně uživatelsky vyladěné ale funkčně už funguje vše jak má. V tomto příspěvku chci popsat co přesně můj redakční systém nabízí, v čem se odlišuje a na co je možné jej použít.

Co RS nabízí?

Celkem je toho poměrně hodně, proto zde popíšu 4 hlavní přednosti oproti jiným redakčním systémům, které nejsou příliš uživatelsky přívětivé.

1) Taky jste si zvyklí na styl psaní jako je na Facebooku? Kdy píšete zprávu a po vložení URL adresy se vloží rovnou odkazovaný obsah do stránky? … Já taky. A přesně tohle je vlastnost, která mi u blogovacích systémů chybí. Proto jsem jí implementoval jako jednu z hlavních vlastností celého systému a všechno na ní stojí. U blogu je také poměrně vhodné psát k odkazům titulky a proto se současně s načtením obsahu načte i titulek a vy při psaní nemusíte nic řešit.

2) Druhou vlastností systému je intuitivní vkládání odkazů do textu. Znáte starý těžkopádný přístup, kdy musíte označit text, který se má stát odkazem a pak kliknout na ikonku odkazu, po čemž se otevře okno, kde je možné vložit url adresu a titulek a nakonec kliknutím na vytvořit odkaz je odkaz vložen do stránky? Ano i ta věta je složitá. Vkládanou adresu zřejmě stejně jako já také máte uloženou ve schránce pak jí do políčka vkládáte stejně jako já.

V mém editoru je vše jinak. Máte-li adresu uloženou ve schránce, pak jen stačí označit potřebný text a stisknout CTRL+V. A to je vše. Editor pozná že vkládáte url adresu a pokud současně máte označený nějaký text, pak se z něj stane odkaz směřující na vkládanou adresu. A jak už jsem zmínil výše, tak titulek odkazu je stažen ze stránky, na kterou odkazujete, takže při vkládání odkazu už neuvidíte žádné ošklivé okno.

3) Práce s obrázky je řešena pomocí mého vlastního editoru, který zvládá jednoduché úpravy jako je změna velikosti, ořez a převrácení či otočení. Další funkcí navíc je označení vybraného místa obdélníkem, např. když píšete nějaké návody. Podstatnou výhodou je pak možnost vložit obrázek do stránky přímo ze systémové schránky. Už si nemusíte pokaždé projít kolečkem print-screen, vložení do obrázkového editoru, uložení na disk, upload na web. Ale stačí jen print-screen, vložení na web + případná úprava.

4) Formátování vkládaných objektů bez komplikací. V běžných redakčních systémech je použit klasický wysiwyg editor, do kterého je vkládán veškerý obsah na stránce. Vložení prvků jako je object, embed, script, iframe ale někdy i obyčejného obrázku. Bývá v tomto případě značně komplikované, protože některé objety nejsou v editoru vůbec vidět jiné se dají špatně formátovat apod. Běžně se Vám stane že zmáčknete jednou tlačítko delete a celý objekt je pryč. Můj editor toto řeší jinak. Vkládaný objekt je vložen mimo textové pole a není tak přímo editovatelný. Je možné jej nějakým způsobem nastavit a pokračovat v psaní je pak možné v dalším textovém poli pod přidaným objektem.

Veškerá práce s objekty je tak velice zjednodušena a je do značné míry efektivnější než když je objekt vložený přímo do textu.

K čemu je takový systém vhodný?

Redakční systém je navržen tak aby veškerá práce v něm byla rychlá a snadná, kdy člověk nemusí přemýšlet nad tím jak se co zobrazí, protože se to zobrazí vždy správně. Díky tomu je možné RS použít pro rychloblogování, psaní zpráviček nebo také pro vytváření microsites případně na satelitní weby. Systém je možné v zásadě používat podobně jako Facebook kde budou všechny příspěvky veřejné a je možné je tagovat a tím i kategorizovat. Sám se jej chystám nasazovat místo wordpressu na všechny mé nové weby.

Napsat komentář