Archive for the ‘Postřehy’ Category

10e36f30701f086d3011b9050fce29b75287fe34

Včera ráno jsem náhodou na Facebooku zjistil, že jeden z mých přátel je zainteresovaný v systému Banners Broker. Do té doby jsem vůbec netušil o co se jedná ale poslal tam krásný screen toho jak člověk, který je nad ním vydělal okolo miliónu dolarů a on sám že má přes 10 000 dolarů za 5 měsíců. I přesto že jsem měl fůru jiné práce, tak mi to nedalo a zabil jsem přes 3 hodiny času hledáním informací o co vlastně jde. A když už jsem zabil tolik času hledáním, tak se o mé výsledky chci podělit s ostatními.

Mé zdroje

Co je BanersBroker?

Pro ty co slyší slova BanersBroker poprvé. Podle oficiální stránky je to firma, která nabízí reklamní prostor inzerentům a na druhé straně nabízí majitelům webových stránek využití jejich reklamního prostoru. Zkrátka podobně jako google, kdy má na jedné straně inzerenty přes adwords a na straně druhé publishery, kteří umísťují na své stránky jejich reklamu. Potud mi to ještě dává smysl.

Jenže BanersBroker je ještě něco víc. Nabízí jakýmkoli uživatelům pronajmout si plochy na zobrazování reklamy a za zobrazení reklam na jejich pronajatých plochách inkasovat peníze. Zkrátka nemusíte mít žádný svůj web, žádný svůj prostor, jen si tento prostor pronajmete u někoho jiného. BanersBroker za vás umístí reklamu od inzerentů na váš pronajatý prostor a vy za zobrazení inkasujete peníze. Abyste to mohli udělat, tak kromě samotné plochy si ještě musíte koupit jakýsi kontrolní panel pro každou reklamu, kde vidíte výsledky. … Alespoň tak jsem to tedy pochopil.

Na první pohled to dává celkem smysl. V čem je tedy problém?

Dovolte takovou rychlou malůvku finančních toků z malování, takže žádná velká kvalita :-) . Mrkněte sem. BB získává peníze za panely, které si musíte koupit a jinak figuruje pouze jako prostředním mezi vámi, inzerenty a publishery. Takhle to taky vypadá pěkně a funkčně. Jenže je třeba si uvědomit zásadní věc. Tento systém může fungovat jen v případě kdy je v rovnováze množství reklam, které se mají zobrazit, množství reklamních prostor k dispozici a množství pronajatých prostor.

Zkrátka, mám li 10 ploch k pronajmutí, 10 reklam k zobrazení (nebo více), a všech 10 ploch skutečně pronajatých, pak systém funguje.

Dokonce i samotný pronájem prostor má smysl, protože lidé, kteří do systému vstoupí do něj vloží peníze kterými se mohou zakoupit prostory od velkých hráčů a tak se mohou nalákat velcí inzerenti, kteří mají více peněz. Tito lidé zkrátka přinesou do systému peníze kterými může BB disponovat pro nákupy.

Co se ale stane pronajmu-li více ploch, než které mám k dispozici? Opět zjednodušeně. Mám 10 reklam k zobrazení, 10 ploch možných k pronajmutí ale mám lidi, kteří si pronajali 20 ploch. 10 ploch evidentně nemůže fungovat. Jenže u BanersBroker funguje každá plocha, kterou vytvoříte. Vyvstává tedy základní otázka. Z čeho jsou financovány pronajaté reklamní plochy, které fyzicky nikde neexistují?

Ano systém BanersBroker by mohl fungovat. Ovšem jen v případě kdyby existovali nějaké limity. Kdyby třeba nebyli fyzické plochy, tak by nebylo možné pronajmout nové. Jenže BanersBroker se vás snaží tlačit přesně opačným směrem. Chce abyste pokud možno všechny peníze vždy reinvestovali a pronajali si nové plochy. Dosáhnete tak přeci exponenciálního růstu svých financí. Jenže tím také bude exponenciálně růst potřeba získávat nové fyzické plochy k pronájmu. A odkud se ty plochy vezmou, když zkrátka nejsou.

Nikde jsem neslyšel že by nastal nějaký odliv publisherů ze zavedených reklamních systémů a nové weby tak rychle také nevznikají. Navíc kdo na ty stránky bude chodit abyste získali potřebná zobrazení, která generují zisk? Nejsilnější argument pro neexistenci reálných ploch vyplývá z článku zde. Autor se pokusil inzerovat pomocí sítě BanersBroker a za 7 týdnů získal pouze 866 zobrazení. To vypovídá o tom že síť reálných publisherů a reálných prostor je tak malá, že se jeho reklama nemá kde zobrazovat. A přitom počet pronajatých prostor neustále roste a nikdo zjevně nemá problém s tím, že by jeho pronajaté reklamní jednotky negenerovali zisk.

Jak je to možné?

V principu je to proto, že když chcete spustit nové reklamní jednotky, tak do systému musíte přivést nové platící uživatele. Jinak nemůžete nové jednotky aktivovat a nemůžete tak vydělávat další peníze. Abyste tedy mohli skutečně vydělávat, tak jste nuceni budovat vaší vlastní partnerskou síť. Vzniká tak klasické pyramidové schéma schéma HYIP nebo také SCAM. Peníze pro stávající členy systému se jednoduše berou z peněz, které do systému vloží noví členové. Takový systém je udržitelný jen do té doby dokud budou přibývat noví uživatele. Jakmile noví uživatelé dojdou, systém se hroutí. Tady jsem si vypůjčil obrázek z wikipedie, který znázorňuje v jakém levelu se systém zhroutí.

Celý systém je tak krásně navržen aby jej bylo možné udržet po poměrně dlouhou dobu. Je to zajištěno několika prvky.

  1. První výplatu můžete reálně vybrat téměř až po dvou měsících.
  2. Můžete vybrat vždy jen 50% vydělaných peněz.
  3. BB vás nutí do reinvestic s vidinou násobně vyššího zisku aby se v systému udrželi peníze co nejdéle.
  4. Peníze přichází i od inzerentů což působí jako další brzda.

Tady bych si vypůjčil pojem dopravní zpoždění z teorie řízení systémů. Je to doba, po kterou nejsme schopni zjistit v jakém stavu se systém nachází. Jednoduše řečeno. Změní li systém svůj stav tak my se o této změně dozvíme až po té co uplyne čas dopravního zpoždění. Nemůžeme proto nikdy vědět aktuální stav systému ale dozvíme se jej vždy až po nějaké době.

Zde bych si troufl tvrdit že dopravní zpoždění tohoto systému může být až půl roku. Právě kvůli těmto čtyřem výše zmíněným prvkům. Jestliže tedy systém začne krachovat zjistíme že je něco špatně až po půl roce. Což je čas kdy mají majitelé a ti největší hráči čas na únik.

Dá se na BannersBroker vydělat?

Samozřejmě že se vydělat dá. Na každém letadle se dá vydělat. Otázka vždy je kdy jste do systému vstoupili a kolik chcete vydělat.

  1. Jestliže jste v prvních patrech pyramidy, tak můžete vydělávat poměrně hodně a také docela dlouho.
  2. Jestliže jste někde dole, pak můžete také vydělat ale jen malé částky a musíte brzo utéct. Čím déle v systému zůstanete tím je větší šance že nedostanete nic.

Pokud žijete v české republice, které má oproti Americe tak 2 roky zpoždění, tak se vás bod 1 netýká. Chcete-li si něco málo vydělat a nevadí vám přitom, že existuje riziko, že naserete pár lidí, které do systému přivedete, protože nedostanou nic, tak do to můžete zkusit. Stále je zde i riziko, že nedostanete nic ani vy. Pokud se však nenecháte zlákat vysokými zisky a systém opustíte včas, pak může být poměrně malé.

Rozhodnutí je tedy na vás.

Je BannersBroker SCAM, HYIM, Letadlo nebo pyramida?

Jednoduchá odpověď ANO. Baví-li vás shánět ovečky a nevadí vám že jich zřejmě pár naserete, pak to nemusí vadit. z největší pravděpodobností z vás ale díky těmto systémům nebudou milionáři. Na Letadle se vydělat dá ale musíte přijít ve správný okamžik a ve správný okamžik také odejít. Jinak budete jedni z těch, kteří přijdou o peníze.

Jestliže jste do tohoto systému už něco investovali, tak vám doporučuji jej co nejdříve opustit ať se vám vrátí Vaše peníze. Možná že ale budete hluší k mým argumentům stejně jako lidé na fóru chrtba.com. nemám vám to za zlé. Každý když do něčeho vloží peníze, tak se snaží aby o ně nepřišel a brání se informacím tvrdící opak. Nechť je tento článek alespoň varováním pro lidi, kteří do systému ještě nevstoupili a uvažují nad tím.