Archive for the ‘Politika’ Category

volby

Volba prezidenta hýbe celou společností, která je poslední dobou velmi rozpolcena a preference vycházejí tak půl na půl. K volbě hlavy státu se vyjadřuje téměř každý a já zkrátka taky musím. V poslední době jsem toho hodně přečetl o jednotlivých kandidátech, nikdy dřív jsem se o politiku tak moc nezajímal. Díval jsem se občas na OVM nebo si něco přečetl na internetu ale byl jsem jen v pozici konzumenta. Teď jsem si začal aktivně zjišťovat informace o jednotlivých kandidátech abych se rozhodl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Proč tolik lidí volí Karla Schwarzenberga?

Toto je jedna z otázek, která mi vrtá hlavou čím dál tím častěji. Jak si získal na svou stranu tolik umělců? Jak si získal na svou stranu tolik studentů? Jaktože během jednoho týdne vystřelili jeho preference, tak že se dostal do druhého kola?

Opravdu se bojím toho že celým vzestupem Karla Schwarzenberga stojí jen opravdu dobře postavená PR kampaň. Studenty, kteří se o politiku běžně nezajímají je velmi snadné zmanipulovat a s kukučem a přirozeností jakou má K.S. to asi není ani moc těžké. Jeho chování a vyjadřování působí velmi upřímně a lidsky a to asi hodně lidí táhne. Ne nadarmo se říká že nejlépe lze ovlivnit lidi, kteří si nepřipustí, že jsou ovlivnitelní.

Umělcům se moc nedivím. Oproti zbytku politické reprezentace působí Karel Schwarzenberg jako bohém, který si dělá co chce. Daří se mu držet si odstup od zbytku své strany a jeho image je kontrastem celé dnešní politiky. Už jsem psal v jedné diskusi, že na mě K.S. působí jako usměvavý strejda od vedle co tropí stařecké hlouposti. Je to milé, je to zábavné ale že bych to označil jako prezentace hodná prezidenta se říct nedá.

Ale všechno co jsem zde napsal jsou jen teorie. Pokud někdo ze čtenářů volí Karla Schwarzenberga, tak bych rád slyšel jeho argumenty proč to dělá.

Proč nebudu volit Schwarzenberga?

I přesto, že se Schwarzenbergovi daří držet si odstup od politické reprezentace, tak je třeba nezapomínat na to, že je představitelem této vlády a na jejich krocích se podílel a mnohé z nich schvaloval. Dokonce se s nim na mnohých myšlenkách shodnu. Dokonce podle ankety na idnes mi vyšlo, že je to u mě 50% na 50% :-) . Je to pro mě ale absolutně nečitelná osoba. Možná, že jsem trochu paranoidní ale mám určitou obavu o to, že se K.S. bude snažit lézt zahraničí do zadku. Po nedávném výroku o Sudetech, radaru v Brdech, uznání Kosova, organizaci Bilderberg a dalších věcech se bojím že jako prezident bude s trochou nadsázky, usilovat o to, abychom byli pod nadvládou jiných.

Další věc, která mi vadí je jak moc je Schwarzenberg tlačen médii horem i spodem. Taková masáž už tady dlouho nebyla. Lidé kteří se v této Branži pohybují mi jistě dají za pravdu, že reklama hýbe trhem a to i tím s prezidenty. Nevím jestli redakce tolika novin najednou zjistili jak se jim K.S. líbí nebo jestli je to placená propagace nebo je to dokonce pokyn z německa, které vlastní drtivou většinu našich novin. Podstatné je to, že tato kampaň s lidmi manipuluje a mnozí si to ani neuvědomují.

Poslední věc, která se ve mě probudila je jakási národní hrdost. Třebaže je Schwarzenberg Čech ale většinu života ztrávil v zahraničí, má německé předky, kteří nás vždy chtěli ovládnout a neumí ani pořádně česky. Třebaže to nejsou validní argumenty, tak i toto jsou důvody proč jej volit nebudu.

Proč budu volit Miloše Zemana?

Jedním z důvodů, který u mě poslední dobou získává na čím dál tím větší důležitosti je, že na hradě zkrátka nechci Karla Schwarzenberga :-) .

Velká část lidí vyčítá Zemanovi opoziční smlouvu za jeho vlády. To je asi největší argument pro to Miloše Zemana nevolit. Já se na opoziční smlouvu dívám trochu jinak. Když pominu její důsledky, tak opoziční smlouva byla v té době nutností k sestavení vlády. Premiér neměl dost křesel k tomu aby sestavil koalici a menšinová vláda by bez smlouvy podobného typu nevydržela ani den. Sepsání této smlouvy tedy skutečně přineslo stabilitu této zemi. Teď se ale pojďme bavit o těch důsledcích.

Byly podniknuty kroky, díky kterým se dostali policejní složky pod kontrolu vlády a ta si mohla dělat téměř co chtěla. Někde jsem četl názor, že podepsáním této smlouvy se stalo to, že sociální demokracie mohla v klidu vládnout výměnou za to, že se ODS zmocnila policejního aparátu. Nechci říkat, jestli to tak bylo nebylo ale je to jedna  variant, která není úplně nesmyslná.

Díky tomu, že si ČSSD mohla vládnout jak chtěla, tak také v čele se Zemanem dokázali nasměrovat Českou republiku k lepším zítřkům, přinesli do země investice a nastavili trend růstu. A za toto bychom měli být vděční. Ať už byla opoziční smlouva jakákoli,   politika je vždy věcí kompromisu a pokud chcete prosadit velké věci, tak se nemůžete nikdy zavděčit všem. Myslím si, že i přes všechna negativa naší zemi vláda Miloše Zemana prospěla.

Vlastnosti Miloše Zemana

Miloš Zeman má s politikou dlouholeté zkušennosti a má přehled. Mnohým lidem se nelíbí jeho útočný styl politiky. Pro post prezidenta je to však veliká přednost. Slibuji si od toho, že nebude jen sedět v koutě a že bude tlačit důležitá témata do médií a před zraky lidí. Líbí se mi jeho názor, že bude často navštěvovat poslaneckou sněmovnu a diskutovat o aktuálních tématech. A také se mi líbí jeho názor že veto zákone, který prezident předtím vůbec nediskutoval je jen ukázka vzdoru a fráze.

Prezident jako takový nemá téměř žádnou moc k prosazení jakýchkoli zájmů. Především ale v naší zemi dokáže formovat názor společnosti a dokáže mnohá témata usměrnit mediální mocí. Pro toto se daleko více hodí Miloš Zeman, který je kontroverzní, budí rozruch a jde si za svým daleko lepší než Karel Schwarzenberg, člověk, který se snaží být za dobře nejlépe se všemi a raději se do ničeho moc nemíchá dokud k tomu není dotlačen.

Co se mi nelíbí

Co považuju za velice krátkozraké jak jediným vážným argumentem proti Miloši Zemanovi je jeho účast ve vládě za opoziční smlouvy. Naproti tomu stojí Karel Schwarzenberg, který je v současné vládě, která je také velmi nepopulární a přesto jej média vnímají jakoby stál mimo politickou stranu. Proč není stejně brána i pozice Miloše Zemana nezávisle na jeho účasti ve vládě?

To že se K.S. distancuje od své účasti ve vládě také považuju za alibismus. Má pravdu v tom když říká že on jako jediný člověk nic nezmůže. To je však pravda jen na půl. Jako jeden hlas ve sněmovně skutečně mnoho nezmůže ale s tím jakou má mediální moc by mohl mnohá témata dostat na veřejnost a k dalším diskusím. Jenže to on nedělá. Co pak bude dělat jako prezident když toto bude jediná moc, kterou bude mít pro ovlivnění veřejného života?

Zkrátka jednoduše budu volit Zemana

Možná jsem se rozepsal až moc. Rozhodně jsem zde nenapsal všechny argumenty proč jsem se rozhodl volit Zemana a některé věci by mi zabrali asi opravdu hodně času. I přes všechna negativa vůči Zemanovi. Prezidentský kandidát by měl být aktivní, diskutovat o tom co se děje, být i částečně oponentem vůči vládě a měl by poukazovat na špatné zákony, které k němu přijdou. Velice se bojím toho, že Karel Schwarzenberg, po té jakou s ním máme zkušennost z poslanecké sněmovny, toho nebude schopen.

Proto volím Miloše Zemana

file000206660124[1]

Jako vždy když nemám co dělat, tak zabrousím na bulvární web novinky.cz. Ač se sice pohybuju v IT, tak i pro mě je seznam.cz začátek internetu. Vidím zde odkaz, že drábek je připraven rezignovat. Klikám na něj a přečtu si celý článek. První co mě napadá je myšlenka: „Proč vlastně chce rezignovat?“, kterou hned záhy střídá myšlenka druhá:“Už zase se někdo chce zbavit své odpovědnosti?“.  A to je přesně to jak jakoukoli rezignaci politiků beru. Jako zbavení se odpovědnosti.

Když je nějaký politik uznán vinným, tak by za to měl pikat a určitě by měl odstoupit z funkce ministra. Až sem je to v pořádku. Jenže to nestačí. Většinou se stane to, že po odstoupení jen zmizí z očí veřejnosti a vše se zamete pod koberec. A nenechte se vysmát. Pro politika není odstoupení z funkce ministra nic zásadního. Stále má poslanecký mandát a stále má svůj poslanecký plat. Přijde o jednu jedinou funkci a nejspíš jí jen vymění za nějakou funkci v pracovní skupině, nějakém výboru nebo něčem podobném. Takže pro politika to není trest, je to vysvobození. Když se něco pokazí tak odstoupí z funkce, umyje si ruce, a pošle tam někoho dalšího ať to zkusí za něj. Jediné komu to uškodí je náš stát.

Každá výměna ministra stojí to nejpodstatnější a to je čas. Než bude nový ministr znát vše potřebné pro výkon své funkce a převezme otěže, tak to mnohdy trvá měsíc až dva a celé ministerstvo jede jen na půl plynu. Časté střídání ministrů nemůže přinést nikdy nic dobrého. Když už ale provede politik něco natolik závažného ve výkonu své funkce, tak by neměl přijít jen o funkci jako takovou ale měl by přijít o celý svůj poslanecký mandát a možnost dál se politicky angažovat.

Když vrcholný manažer udělá chybu, která bude podnik stát spoustu peněz, tak ho jeho zaměstnavatel zřejmě vyhodí a on si to sebou ponese celý život. Proč se ale stejně nezachází s politiky. Vždyť přece celý stát je firma, kterou řídí politici jako vrcholní manažeři. A my, občané státu jsme ti, kteří ty politiky zaměstnáváme. Oni pracují pro nás ne my pro ně. Na to mnoho lidí zapomíná.

Co si o tom myslíte by?