Archive for the ‘Podnikání’ Category

file9521297121216[1]

Možná, že už jste slyšeli o nedávno neznámém podnikateli Davidu Kiršovi. Ten se dostal do podvědomí mnoha lidí díky projektu milionové impérium, kde radí účastníkům svého kurzu jak se stát bohatým. Spousta lidí jej vzývá jako poloboha a spousta lidí jej haní za to že využívá ostatní. Kde je ale pravda? Jako vždy bychom měli hledat pravdu někde uprostřed.

Kirš není vůbec hloupý a dělá přesně to co má ve svém sloganu, který zní „Poznat sám sebe, nikdy se nevzdávat a učit se od těch nejlepších na světě.“. Věřím, že toto jsou opravdu klíče k úspěchu a zřejmě při poznávání sebe sama zjistil, že jeho nejlepší vlastností a tím na co mám know how je schopnost učit lidi to, že mají učit. Hned se mi u toho vybaví známé lidové pořekadlo: „Když někdo něco umí, tak to dělá a když to neumí tak to učí“.

Jestliže tuto poučku aplikujeme na to že Kirš učí učení, tak dostaneme výsledek, že opravdu nic neumí :-D .

Jenže je to naopak. David Kirš využil přesně to co zná a co umí nejlépe. Má znalosti a informace, které nasbíral od různých lidí, udělal z toho kurz a teď tyto informace předává dál. Nic z toho co dělá sám nevymyslel a nic z toho co radí ostatním nemá sám ověřené. Jen od někoho slyšel že to funguje. Na tom není nic špatného. Shromáždění informací a zabalení do rozumného balíčku je také práce, kterou musel odvést. Umí to dobře podat a lidé na to slyší. Až sem všechno v pořádku. Dokud jsou lidé ochotní platit, tak to má pro ně cenu (apropo O tom co jsou peníze a hodnota peněz asi taky někdy napíšu). To, že prodávání informací je jediná věc, na které kdy vydělal opravdové peníze a že nic jiného neumí, je irelevantní.

Ale co ta druha strana mince?

Skutečně Kirš zneužívá ostatní a láká od nich peníze za něco co není reálné?

Částečně ano a částečně ne. Kirš vám nejspíš otevře hlavu a ukáže vám, že to jde. Dobře vás namotivuje a určitě vás bude inspirovat k zajímavým nápadům. Problém je v tom, že jen hrstka z účastníků jeho kurzů může reálně toho proklamovaného miliónu korun za rok dosáhnout. Krásně o tom napsal Jirka Knesl na svém blogu. Jeho článek si můžete přečíst tady. Abyste svého milionu skutečně dosáhli, tak se musíte stát autoritou v daném oboru a navíc vybraný obor musí mít docela široké publikum a musíte být jediní. Kdyby teď někdo začal učit o tom, jak vybudovat miliónový příjem do roka, tak už se zdaleka tak nechytí jako původní miliónové impérium. Na to už má totiž monopol právě Kirš.

To co se na kurzech říká je bezpochyby možné zrealizovat. Sám je toho přece důkazem. Jen to s matematickou jistotou nedokáže každý z jeho studentů a s největší pravděpodobností to nedokáže velká většina.

A co si o tom myslíte vy? Chtěli byste mít milión korun za rok?