Je pravopis dneska důležitý?

Čtvrtek, Říjen 4, 2012

Před chvílí jsem publikoval nový článek o Davidu Kiršovi a když si toho všimla jedna známá, tak mi oznámila že píšu s chybami a že by mi mohla dělat korektury. To mi hned vnuklo myšlenku. K čemu je vůbec pravopis? Proč na tom někdo tak bazíruje? Na některých diskuzích mi někdy připadá, že když někdo nedokáže věcně argumentovat, tak se opře do pravopisu a tím odvede pozornost. Můj názor jako nediagnostikovaného dyslektika je jednoznačný: Pokud pochopím smysl sdělení, tak nepotřebuji aby byl dodržován pravopis.

Samozřejmě, že je nutné držet se nějaké konvence ale řešit jestli někde chybí čárka nebo že semtam uletí nějaké to písmenko mi připadá skoro až malicherné. Obzvlášť v případech kdy se řeší úplně jiné věci. Vadí mi třeba když někdo nepíše s diakritikou nebo když někdo všechno píše velkými písmeny. Protože jsem přesvědčený že tohle dělá schválně. Ale ještě nikdy jsem nedal nikomu sežrat překlep nebo pravopisnou chybu. Při čtení stejně člověk nečte písmena ale slova. Nedávno jsem viděl pokus, kde bylo napsáno nějaké slovo ale byla přeházena jeho písmena. Našel jsem to třeba tady.

Takže proč bazírovat na dokonalém pravopise, když každý přečte a pochopí sdělení tak jak má?

14 Comments

 1. Bára napsal:

  Dobrý den.
  Podle mne je pravopis velmi důležitý v každé době. Jinak by za chvíli psaný text ztratil zcela smysl. Mozek je schopen si sice přeložit spoustu věcí, ale jen proto, že má zažité, jak mají vypadat. Pokud se to odstraní, nepřečtete si ani to, kam máte jít na hajzlík.
  Krom toho pravopis tříbí mysl – nutí nás přemýšlet (tedy alespoň ty, kterým to nejde automaticky), určuje spád a rytmus řeči, udržuje jazyk ve formě, abych tak napsala – tedy ne jazyk v ústech, ale jazyk jako řeč. A to je dnes potřeba čím dál více.
  Také, co si budeme povídat – kdo píše s chybami, působí na okolí poněkud negramotným dojmem :) )). Nebo minimálně svědčí o lenosti si po sobě text přečíst, než ho pustí na veřejnost.

  1. admin napsal:

   Za B je správně. Já jsem od přírody líný a nedělám to co nemusím :-) .

   A obzvlášť když vymýšlím článek tak to sypu z rukávu a jen co dopíšu, tak jej publikuji. Kdo má zájem si jej přečte kdo ne, tak ne.

   Samozřejmě kdyby se nejednalo o blog ale o něco serióznějšího, tak je to něco jiného.

   1. Bára napsal:

    No – měl byste. Takhle opravdu působíte dojmem, že jste základní vzdělání absolvoval s odřenýma ušima a jakékoliv čtení Vašeho článku bude ztrátou času, neb bude prezentovat myšlenku pětiletého dítěte :)
    Nicméně – kdo chce kam… To znáte. Já Vám pravopis vnucovat nebudu – moje triko to není.

    1. admin napsal:

     Tou poslední větou jste to krásně vystihla. Spousta lidí používá právě pravopis pro shození druhých a demonstraci toho, že jsou lepší. O tom měl být hlavně tento článek.

     Jestliže mě ale někdo odsoudí jen na základě pravopisu, pak sám z takovým člověkem nechci nic mít. :-)

     1. Bára napsal:

      No a jak máte jinak posoudit člověka z psaného projevu? Když se to ani nedá číst, tak to sotva dočtete, abyste posoudil myšlenku, ne?

     2. admin napsal:

      Já jsem v tomto velmi tolerantní, takže ano. Já to většinou dočtu (Pokud chyby nejsou v každém druhém slově). Jediné co skutečně nemám rád je, když někdo píše všude velkými písmeny nebo nepoužívá diakritiku a podobné věci, které musí dělat jednoznačně úmyslně.

 2. Honza napsal:

  Myslím, že jakákoli pravidla byla vytvořena proto, aby něco mělo nějaký řád, a pokud hodlám svá díla navíc publikovat, mělo by mi záležet na tom, aby nevypadala jako výplod absolventa 5. třídy ZŠ s ukončenou docházkou. Uvádíte jako příklad diskuze, i tam mi pije krev, jak někdo zachází s jazykem, ale to se dá jakžtakž omluvit, když i podle obsahu sdělení bývá evidentní, že dotyčný jedinec dosahuje průměrného IQ teploty v místnosti. Pokud se však jedná o článek, byť i na blogu, kterým chcete něco sdělit, pominu-li zřejmé překlepy a nějakou tu čárku ve větě, pak uvidím-li v každé druhé větě absolutní nezájem o to, zda ve slovu má být i- či y-, případně s- nebo z-, znechutí mě to natolik, že můj zájem o obsah se značně sníží, a autor pozbyde část důvěryhodnosti. Snad by neměl být problém článek si po sobě přečíst a opravit, než ho vypustím do světa…

  1. Bára napsal:

   Přesně tak :)

  2. admin napsal:

   V tom se v zásadě shodneme. Taky jste konstatoval, že pokud jsou gramatické chyby jen malé a jen zřídka, pak je tolerujete.

 3. Mi delaji preklepy radost, obzvlaste kdyz vyskoci v analytics

 4. Josef P. napsal:

  No jo, věčné téma. Sice jsem ve škole až takový problém s pravopisem neměl, ale osobně když něco píšu a ještě k tomu na svůj vlastní blog, tak si tam budu opravdu psát, jak já uznám za vhodné a stavím se k tomu podobně jako ty, pokud to někdo kvůli pravopisu nechce číst, pak neshledanou.

  Nejlepší jsou ty, co se vždycky ohání větou „i ten pravopis je řád a je proto aby se dodržoval“ a pak je vidíš jak jedou v autě bez bezpečnostního pásu a u toho telefonují, tak ty mám nejradši.

  Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, někoho upozorňovat na chybu v textu a že jsou ty chyby snad úplně všude, sám to nemám rád a po vzoru nečiň druhému to, co sám nemáš rád, se takových komentářů zdržuji. Navíc, se mi už několikrát stalo, že mě jakýsi promiňte mi ten výraz Češtinář senior poučoval o tom, kde je co špatně, jenže zapomněl, že pravidla pravopisu se od dob Marie Terezie dost změnila a poukazoval na chybu, která již nějakých 20 let chybou není.

  Poukazování na pravopisné chyby, to je opravdu koníček jen některých lidí, když se pak objeví jejich článek a je v něm chyba, mohou se zbláznit, když na ni někdo upozorní. Věcná kritika, je dobrá věc, ale neustále rýpání do pravopisných chyb je nechutné. Zavání to takovou tou cenzurou typu „když neumíš pravopis, tak nesmíš nikde napsat svůj názor“ tak to někdy zkuste říct, třeba policejní mluvčí co se zadrhává, do očí byste jí to neřekli co.

  Pamatuji dobu, kdy například Dragovi neustále někdo vyčítal pravopisné a gramatické chyby, ale jen do té doby, než mu jeho články byť s chybami, vytáhli trn z paty.

 5. Richenza napsal:

  Proč dodržovat pravopis? Je to znak vzdělání a kulturní vyspělosti. Měly by mě zajímat názory nevzdělaných a kulturně nevyspělých lidí?
  A je to projev schopnosti logického myšlení, protože bez logického myšlení nelze zvládnout zejména interpunkci. Měly by mě zajímat názory lidí neschopných logického myšlení?
  (Interpunkce ostatně nemá nic společného s dyslexií.)
  Správný pravopis ukazuje, že si autor váží čtenáře i svého pracovního nástroje – jazyka. Měly by mě zajímat názory lidí, kteří si neváží čtenářů a jazyka?
  Pravopis má i významotvorný smysl, zeména právě interpunkce pomáhá rozčlenit souvětí a pochopit význam.
  Ve Vašem textu je však tolik chyb, že mě jakékoli Vaše názory nemohou zajímat.

  1. Bronzi napsal:

   A právě proto jsem rád, že jste můj příspěvek přečetla až sem a ještě zde nechala svůj komentář. Vzhledem k tomu kolik jste tomuto článku věnovala času mohu soudit, že Vás můj názor zajímal.

  2. Afer napsal:

   Píšete, že pravopis je ukázkou logického myšlení. Já bych si dovolil zrovna toto rozporovat. Prvně bych začal u vyjmenovaných slov. Ty se moc logicky odvozovat nedají. Podobné tomuto jsou i s z a další a další pravidla.
   Nemám nic proti tomu když mi někdo opraví pravopis. Ale rozhodně bych neškatulkoval vyspělost a vzdělání člověka jen podle toho jaké píše i. To je podobně hloupé, jako kdybych já rozděloval lidi podle toho kdo jak umí počítat derivace.

Napsat komentář