Jak jsem začal dělat obchoďáka v O2

Pátek, Červenec 27, 2012

Možná to někoho překvapí, možná to někoho udiví, možná si někdo bude klepat na čelo. Před měsícem jsem odpromoval a už si můžu hrdě dát na občanku titul ing. A přes to dělám door 2 door obchodníka ve společnosti O2. Pro mnohé je to ta nejpodřadnější práce. Klepat cizím lidem na dveře vnucovat jim internety, televize a paušály. To je myšlenka, která se mnohým příčí. Mě osobně ani ne. Dokonce mě tato část práce celkem baví.

Člověk pozná nové lidi a naučí se s nimi mluvit a nesoudit je od prvního dojmu. Naučí se formulovat své myšlenky tak aby tomu ostatní porozuměli. A naučí se také jak mluvit aby to protistrana nejen pochopila ale také přijala za své. Zkrátka naučí se prodávat. Hlavně to byl důvod proč jsem se pro tuto práci rozhodl. Je to další zkušennost další stupeň vzdělání. Ne ve škole ale v životě.

Druhá stránka této práce se mi už ale příliš nelíbí. A to je velice špatná pracovní doba. Všichni znají nabídku O2 a všem je jasné že ve městech, kde jsou optiky a UPC nemají šanci. Proto se hodně vyráží do vesnic, kde tyto nabídky mají smysl a hledají se vhodní zákazníci. Každý den je v 9:00 meeting trvající hodinu, pak se řeší administrativní věci a nakonec se vše rozpustí. Zhruba ve 2 se vyráží do terénu, kde není výjimkou že se končí v 8 a někdy i v 9. 2x denně se posílají reporty s výsledky a občas zavolá šéf jak to jde nebo dorazí i osobně. Celý den je člověk v práci a pod kontrolou. To mi, člověku, který si vždy práci organizoval sám a nikdo nad ním nestál zásadně nevyhovuje.

Další negativum je nutnost plnit plány a když se neplní, tak je člověk honěný.

Možná si řeknete, že plány se musí plnit všude. Jenže zrovna tady nejde výsledek vaší snahy podstatně ovlivnit. Zkrátka pokud se zadaří narazit na špatnou lokalitu, kde nejsou vhodní zákazníci, tak se můžete snažit sebevíc ale nemáte komu prodávat. Jenže plán je svatý a musí se plnit. Když se neplní jede se soboty, neděle i svátky. Protože přece v těchto dnech je doma nejvíc lidí.

Sečteno podtrženo. Jeden měsíc mám skoro za sebou. Druhý měsíc se zkusím domluvit na změně režimu a pokud k němu nedojde, pak se dá očekávat můj konec. Zkušennost je to dobrá ale práce špatná. Ještě že mám stále svůj pasivní příjem a za měsíc nastupuji na doktorské studium :-) . Nezávidím příliš lidem, kteří dělají tuto práci a jsou na ní existenčně závislí.

One Comment

  1. Radek napsal:

    Mám podobnou zkušenost, dělal jsem u T-mobile. Vydržel jsem 3 dny, čtvrtý jsem už nepřišel.
    Na první pohled dost zavrhovná práce (imho odůvodněně), ale stojí za to si to vyzkoušet a naučit se něco nového. Stojí vás minimum, ale dá toho dost zjistit.

Napsat komentář