Co dělat když nemusíte nic dělat? – podruhé

Pátek, Leden 4, 2013

Předchozí příspěvek byl psán převážně z pohledu toho co mám dělat já když nemusím nic dělat. Nicméně otázka stojící v nadpisu tohoto článku je daleko obsáhlejší, sahající až někde k filozofii a smyslu života. Vzhledem k tomu že já rád fantazíruju a přemýšlím o různých věcech, tak bych tuto otázku rád prozkoumal i do větší hloubky než jen do suchého konstatování, že můžete dělat cokoli chcete.

Co tedy dělat když nemusíte dělat nic?

Věřím tomu že se najde spousta lidí, kteří by se jen flákali, chodili kalit, užívali si a jinak plýtvali svým časem. Krásně je to vidět například ke konci filmu czech made man, který já osobně považuju za velmi inspirativní. Mnohým lidem to příjde jako slátanina pro mě je to však studijní materiál :-) . Hlavní hrdina má na konci takový pasivní příjem že nemusí dělat skutečně nic. Jenže zjišťuje že nekonečné kalby nejsou to co by jej naplňovalo a že je sice fajn mít spoustu peněz ale samo o sobě to nemá žádný smysl.

Další spousta lidí, kteří mají spoustu peněz se věnují hlavně tomu aby jich měli ještě víc a bojí se o to aby o ně nepřišli. Většinou se jedná spíše o lidi, kteří byli zvyklí žít od jak živa v luxusu a peněz měli dost od narození. Takový peníze chápou zcela jinak než „běžní smrtelníci“. Jaký má však smysl neustále hromadit další peníze? (Myslím, že obecně se dá říct, že nejméně si váží hodnoty peněz ti, kteří je získali bez svého přičinění. To ale nezodpovídá onu otázku v nadpise.)

Možná se to nezdá ale tato otázka velice úzce souvisí s věčnou otázkou všech filozofů. Proč jsme jako lidé tady a co bychom měli dělat? Většina lidí totiž pracuje proto aby měli za co žít a aby přežili. Mnoho z nich je v roli křečka v běhacím kolečku, kdy veškerou práci co vykonají a peníze, které za ní získají, vrátí opět do systému a tak je to pořád dokola. Jaký to má ale vyšší smysl? Co dál? Čeho chceme v životě dosáhnout? To jsou hlavní otázky, které by si měl klást každý.

Čeho chceme v životě dosáhnout?

Odpověď na tuto otázku může být pro každého jiná vezmeme li to zcela z biologického hlediska, tak cíl našeho života je rozmnožit se a zajistit přežití další generace. Je ale skutečně toto náš cíl? Jaký by pak měl celý život jako takový smysl? A má život vůbec smysl?

Tento prostor vyplňuje každému z nás víra. Ať už je to víra v Boha, ve všehomíra, reinkarnace, karmu nebo cokoli jiného. Snad každý člověk na světě věří, že jeho život na zemi má vyšší smysl a to jak tady uspěl se ukáže po jeho smrti. Možná je to jen pud sebezáchovy nebo nějaký náznak podvědomí, že je tady něco víc. Možná bych v této souvislosti zmínil knihu čtyři dohody, která dává určitý návod jak žít.

Jestliže tedy přejmeme fakt, že náš život není jen o tom se zde rozmnožit a hotovo ale má i nějaký vyšší smysl a současně již nemusíme dělat nic pro to abychom zde přežili, neměli bychom pracovat na našem duchovním rozvoji? Jenže jak na to? Navíc problém víry je v tom, že je nepodložená žádným konkrétními a ověřitelnými informacemi, proto je to také jen víra a ne vědění. V každém se totiž občas ozvou pochybnosti o své víře a smyslu svého snažení.

Pro peníze děláme práci, která nás nebaví abychom koupili věci, které nepotřebujeme ať uděláme dojem na lidi, kteří nám jsou u prd…

Už nevím kde jsem toto moudro četl avšak velice přesně vystihuje snažení mnoha z nás. Mnoho lidí si velmi zakládá na tom jak působí na ostatní. Mnoho lidí chce aby jim ostatní záviděli a oni sami se tak cítili důležitější. A také mnoho lidí, aby se cítili lepší, raději srazí ostatní dolů než aby se snažili pozvednou sami sebe.

Krásně to vystihuje Ghándhího citát:   Chceš-li změnit svět, změn nejprve sám sebe. Bohužel většina lidí se snaží měnit a ovlivňovat svět okolo sebe ale zapomíná na to že hlavní problém je nejčastěji v nich samotných.

Obecná odpověď na otázku Čeho chceme v životě dosáhnout je snad stejná pro všechny. Chceme být šťastní. Pro každého to však znamená něco jiného a je důležité si za tím jít.

A jaká je má odpověď na otázku v nadpisu?

Myslím že odpověď si musí najít každý sám. V tomto článku jsem chtěl jen naznačit cesty kudy se ubírala má mysl když jsem toto řešil já. Každému určitě pomůže zamyslet se nad sebou, nad svým životem a nad tím co je smyslem jeho života. Každý si musí projít svým osobním rozvojem a každý si musí najít svou cestu.

Asi jsem vyslovil víc otázek než odpovědí, ale tak je to snad se vším. Každý nový objev vyvolá víc otázek než je odpovědí, které zodpověděl. A přesto lidé bádají dále.

2 Comments

  1. Kamil Staš napsal:

    Ono těžko se hledá odpověď protože každý jsme jiní. Ale dle mého je důležité dosáhnout nějaké rovnováhy ve svém bytí, tím myslím směry zdraví (sportovat), láska (vztah), zabespečení (příjem, aktiva), vzdělání

    A pochybuji že někdo z nás dosahuje vrcholu ve všech těchto směrech. Často potkávame lidi, kteří jsou úspěšní v jednom směru, ale jinde to pokulháva. Mnoho lidí se s tím spokojí, protože tím směrem své ego uspokojuje, ale něco mu přeci chybí, sám o tom neví. Proč o tom píši zrovna pod tímto článkem. Myslím si že člověk má stále na sobě pracovat a díky vícero směrům musí pořád něco zdokonalovat.

  2. omalovánky napsal:

    dnes jsem nasel vas blog a pridavam si jej do ctecky, zajimave poctenicko!

Napsat komentář